33725

2016 Toyota Prius Teknik Özellikler Yakıt Tüketimi Motor Gücü Fiyatı Toyota prius 1.8 Hybrid Premium

Otomobilin teknolojik altyapısı kendisini iç mekanda da hissettiriyor. Altı düzleştirilmiş direksiyon simidi üzerinden sadece müzik sistemini değil klima kontrolünü de yapmak mümkün. 2016 Toyota prius Plug-in modellerinden ortada bulunan multimedya ekranında aracın enerjisini nereden aldığını anlık olarak görmek mümkün. Diğer Prius modellerinde bulunan ve orta konsolun en üstüne konumlandırılan ve Hybrid System Indicator olarak adlandırılan ekrandan pillerin durumunu, sürüş modunuzu ve hangi anlarda pillerin şarj edildiğini izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda aracın anlık tüketimini izleyebiliyorsunuz. Sert plastiğin kullanıldığı iç mekanda malzeme kalitesi iddialı değil. Ancak yine de deri döşemelerle birleştiğinde iç mekan kalitesi rahatsızlık yaratmıyor. Orta konsolun en dikkat çekici parçası minik vites topuzu. Mavi renkli vites topuzu rahat bir kullanım sunuyor. Vitesin hemen üzerinde bulunan kontrol butonlarıyla ekonomi modu, güç modu ve tamamen elektrikli mod arasından seçim yapabiliyorsunuz. Prius, 446 litrelik bagaj hacmine sahip.

Oto ekspertiz servisimize yaptığımız araştırmalarda ekolojik dengeyi korumaya çalışan bir araç olduğunu gözlemledik.
Toyota prius teknik özellikleri ve motor gücü fiyatı bu yazımızda bulunmaktadır

Toyota Prius 1.8 Hybrid Premium Plug-in Motor

Hybrid Prius’da hem benzinli motor hem de elektrikli motor bulunuyor. Benzinli motor 1798 cc hacmine sahip. Bu motor 5200 d/d’de 98hp güç, 4000 d/d’de ise 142 Nm tork üretiyor. Manyetik tip elektrikli motorun ise gücü 81hp, torku 207Nm. İki güç ünitesi aynı anda devredeyken 134hp toplam güce sahip oluyor. Motorlar arasındaki dağılımı gelişmiş güç kontrol ünitesi idare ediyor ve bu işlem çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Prius Plug-in modelinde standart prizden şarj edilebilen 21.5 Ahr kapasitesinde bir pil bulunuyor. Bu pil ortalama 1.5 saatte şarj oluyor ve otomobile 23 km sadece elektrik gücüyle ilerleme imkanı sunuyor. Bu pilin verdiği güçle araç maksimum 85 km/s hıza çıkabiliyor. Otomobil fabrika verilerine göre 0’dan 100 km/s hıza 11.3 saniyede ulaşırken son hızı 180 km/s olarak açıklanıyor. Prius Plug-in’in yakıt tüketimi fabrika verilerine göre çok etkileyici. Karma kullanımda 2.2 litrelik tüketim iddia ediliyor. Biz 1 kez pili şarj ederek yaptığımız ölçümde 2.9 litre ortalama yakaladık. Şarj etmeden sadece hibrid olarak kullanımda ise ortalamamız 3.8 litre oldu. 45 litre depoya sahip Prius Plug-in ile 1.000 km’nin üzerinde menzile ulaşmak mümkün.Konfor ve Yol TutuşPrius’da orta sertlikte bir süspansiyon kullanılmış. Kalın yanaklı lastiklerle birleştiğinde iç mekanda beklenmedik bir konfor sunuluyor. Aslında Toyota, Prius modelinde konfora ve yol tutuşa odaklanmamış. Ana hedef ekonomi olmuş. Aslında bu hedef otomobilin konforuna da olumlu yansımış. Özellikle sadece elektrikli motorun devrede olduğu anlarda iç mekandaki sessizlik konforu artırıyor. Yol tutuş ise başarılı değil. Aracın sık sık önden kaydığını ve ESP’nin müdahalesine ihtiyaç duyduğunu belirtmeliyiz. Keza aracın frenleri de alışkanlık gerektiriyor. Akülerin frenleme ve kompresyon anında şarj ediliyor oluşu farklı bir fren deneyimi yaşatıyor.
Motor performansı olarakta oldukca tatmin edici bir araç olacağını düşünüyoruz. Toyota prius yakıt tüketimi olarakta oldukca iyi.
istanbul oto ekspertiz servisi her geçen gün yeni bir araç inceleyip okurlarına sunmaktadır.
ikinci el otomobil almadan önce Beylikdüzü oto ekspertiz servisimize getirmeyi unutmayın
Toyota prius teknik ozellikleri