33725

Araç ilk çalıştırma anında dikkat edilmesi gerekenler

Aracınız stop ettikten yaklaşık 2 saat sonra ortalama olarak ortam sıcaklığı ile aynı derecedeki ısıya sahip olurlar. Bu durum sıcaklığın 10 derece altına indiği zaman aracın ilk çalışma zamanını geciktirebilir. Soğuk havalarda hava yakıt karışımının yanma oranı düşeceği için ortamı biraz ısıtmak gerekebilir. Yanma odasını ısıtma görevinide dizel araçlarda kızdırma bujisi olarak bilinnen parça üstlenmektedir. Özellikle dizel yakıt kullanan araçların çalıma pirensipleri daha çok ilk patlama anında silindirin yanma odasında bulunan havanın yeterli ısıya ulaşamadığı için patlayamama durumundan kaynaklanmaktadır.  Kırdırma bujisi yanma odasını ısıttıktan sonra enjektör sisteminden püskürtülen yakıt sıkışmış hava karışımına temas edince yanma meydana gelir ve araç çalışır. Soğuk havalarda dizel araçlar neden geç çalışır sorunuza aşağıda liste halinde cevap verilmiştir.

 1. Kontak açtıktan sonra yaklaşık 4 - 5 saniye bekleyin
 2. Kızdırma buji arızası
 3. Akü ömrü ve şarj durumu
 4. Marş dinamosu
 5. Enjektör Bakımı
 6. Mazot pompa bakımı
Dizel araçlarda zor çalışma sebepleri öncelikli olarak bunlardır. Aracınızın kontrollerini dilerseniz mobil oto ekspertiz ekiplerimizden randevu alarak yaptırabilrisiniz.
dizel araçlarda zor çalışma sebepleri

Benzinli araçlarda geç çalışma ve sebepleri

Benzinli araçlarda ilk çalışmalarda gecikmeler dizel yakıtlı araçlara göre biraz farklılık gösterebilir. Benzinli motorlarda patlama buji ile meydana gelir. Yakıt sıcak havalarda daha kolay yanmaktadır. Ancak hava sıcaklığının oertalama olarak 10 derece aşağıya düşmesi ile bu yanma şiddeti azalır. Bu durumlarda geç çalışma meydana gelebilir. Benzinli bir araç kışın geç çalışıyorsa bir kaç sebebi olabilir. Araçlarda ilk çalışma anında nelere dikkat edilmeli ve hangi önmelmer alınmalı aşağıda listelenmektedir.

 1. Kontak açtıktan sonra yaklaşık 4-5 saniye bekleyin
 2. Ateşleme buji bakımı
 3. Buji kabloları
 4. Ateşleme bobini
 5. Akü şarj durumu
 6. Marş dinamo durumu

Başlıca aracınızın ilk çalışma anında geç çalışmasına etken olabilecek paraçalar bunlardır.

mobil oto ekspertiz