İkinci el araçlarda ekspertiz zorunluluğu

Zorunlu oto ekspertiz raporu

Artık ikinci el olarak aldığınız vasıtaların kontolünü yaptırmanız için noter satış öncesinde oto ekspertiz raporu sorgusunu alıcı ve satıcıya yapıyor. 1 Nisan 2019'da yürülüğe giren karar ile tam anlamı ile oto ekspertiz zorunluluğu bulunmamaktadır. Alıcı ve satıcının onay vermesi sonucunda yeni çıkan yasa ile araç satışı yapılabiliyor.

İkinci el araçlarda ekspertiz zorunluluğu daha çok bu işi ticaret olarak yapan oto galeri ve tacierler için tüketicinin haklarının tam olarak korunabilmesi için yürürlüğe girmiş bir karar olduğu açıkca yürürlüğe giren yasada belirtilmiştir. 

Hizmet yeterlilik belgeleri olan veye olmayan oto ekspertiz firamalrından şimdilik aldığınız ekspertiz raporu noteréde satış öncesinde evrak listesine ekleniyor eğer araç alıcısı ekspertiz yaptırmayı gerek görmüyor ise yazılı beyan vererek araç alım satım işlemini gerçekleştirebiliyor.


Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?


Yaptığımız araçtırma sonucunda resmi gazete de yayımlanan araç satış öncesi kontrol zorunluluğu resmi gazetede belirtildiği gibi sadece bu işi ticaret olarak yapan firmalar için zorunlu hale geleceği belirtilmiştir. Bunun ile birlikte farklı noktalarda bulunan noterlere yönlendirdiğimiz sorularımızda ise "alıcı ve satıcıdan yazılı imzalı onay aldıklarını" ve bu şekilde ekspertiz raporu olmaması halinde de araç satışını gerçekleştirdiklerini bildirdiler.
Şuanda ekspertiz raporu alınmadan da ikinci el vasıta alım satımı yapılabiliyor. Ancak oluşabilecek problemleride kabullenerek bu kararı vermeniz gerekiyor.


Oto ekspertiz yaptırmak zorunlumu

2. el araç alırken ekspertiz raporu zorunluluğu olmasada siz yinede araç aırken mobil oto ekspertiz hizmetini tercih edin. Güvenilir ve tarafsız oto ekspertiz raporunuzu alın aklınızda soru işaretleri kalmasın.

Noterde Oto Ekspertiz Raporu Soruluyor mu?


Yeni eklenen ikinci el kara taşıtlarının alım satım esnasına yapılması gereken zorunlu oto ekspertiz raporu noterlerde alım satım esnasında noter çalışanı tarafından alıcı ve satıcıya soruluyor. Bir çok müşterimiz bu durumu olumlu karşılasada bu işi ticaret olarak yapan iş yeri sahiplerinin bazılarının araçlarını rahat satmalarını engellediği için olumsuz yönden bakan kişilerde olabiliyor.  Noterde oto ekspertiz raporu soruluyor mu? sorusuna cevap olarak artık her noterde artık alım satım öncesinde oto ekspertiz raporu zorunluluğu olmasada sorulacak.

Aracı almak istiyen ve satmak isteyen kişilerden şimdilik alınan beyan doğrultusunda oto ekspertiz raporu alınmadan da araç alım satımı yapılabiliyor. Oto ekspertiz raporu olmadan araç satışı yapılabilir mi? gibi sorular ile sıklık ile karşılaşıyoruz müşterilerimize bu sistem sorunu olmasa bile kesinlikle araç ekspertiz hizmeti almalarını tavsiye ediyoruz.

Peki noterde oto ekspertiz raporu soruluyor mu? cevap olarak artık tüm noterlerde alım satım esnasına oto ekspertiz raporu gerekli işlemi yürüten çalışan tarafından sorulacak. Zorunlu oto ekspertiz raporu olmaması durumunda satış işlem öncesinden aracın ekspertiz raporu olmadığını ve bu şekilde alım satım işlemini gerçekleştirmek istediklerini alıcı ve satıcı noter çalışanına yazılı imzalı bir şekilde beyan ederek işlemin ilerlemesini sağlayabiliyorlar.

Zorunlu Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınır


Peki ikinci el araç alacak kişiler için zorunlu oto ekspertiz raporu nereden alınır ve nelere dikkat edilmesi gerekir bunlardan biraz söz edelim. Öncelikle noterde geçerli olmasını istediğiniz oto ekspertiz raporunun Tse tarafından oto ekspertiz raporu verebilir izni ve yeterlilik belgesi olan araç ekspertiz merkezlerinden alabilrisiniz. Satış öncesinde almak istediğiniz aracın ekspertiz raporunu noterde evraklarınızın içinde yer almasını sağlayabilirsiniz. 

Yeni oto ekspertiz yasasına göre söz edilen zorunluluk tacir olarak bu işi ticaret sebebi ile gerçekleştiren firmalar için zorunlu hale geleceğini resmi gazedede yayımlanan açıklamaya göre anlamaktayız.

Tümü